Kép - gondolatok

 

 Tanács - ként

 
Élesség Sötét-világos Kontraszt Nappal szemben Mélységélesség Folt Hangulat

 

Mi az a folt a képen?

Hát, bizony előfordul a legjobb szándék mellett is, hogy elrontunk valamit! A legtöbbször akkor követhetjük el a nem kívánt foltosodást, ha nem tükörreflexes keresőjű fényképezőgéppel fényképezünk. Ugyanis ilyenkor nem pontosan azt a képet látjuk a keresőben, ami majd a filmre, ill. a fényérzékelő lapkákra jut. Nem akarok belemenni a különféle gépek tárgyalásába, de a lényeg az, hogy némelyikbe, ha belenézünk, akkor egy külön kis ablakon át célozzuk be a fényképezendő témát - ilyenkor egy kicsit eltolt, más képet látunk, nem azt amit fényképezünk. Távcső-keresőjű gépeknek hívják őket. A tükörreflexes típusú gépeknél egy tükör és egy prizma segítségével tulajdonképpen az objektívon át célozzuk be a témát, és könnyebben észrevesszük, ha fent hagytuk az objektívsapkát, vagy például belóg a képbe a fényképezőgép hordszíja, vagy az ujjunk. Sajnos az is megesik, hogy piszkos lesz az objektív - például víz fröccsen rá. Nagyon helyes kis foltokat tud okozni az ilyesmi.

Először megfejthetetlenek, később csak bosszantóak azok a foltok, amiket a külső, rossz irányból érkező fény okoz. Belecsillan az objektívbe, és a kép legkülönbözőbb pontján okoz színes kis köröket, sokszögeket, vagy csíkokat. Ez ellen nem sokat tehetünk. Használhatunk objektívre csavarható, kis tölcsérszerű fényellenzőket, vagy ha idejében észrevesszük, akkor arrébb mehetünk. Néha elég csak egy picit elfordítani a fényképezőgépet. (És máris nem azt fényképezzük, amit eredetileg akartunk! :) ) A digitális gépeknél ez nem is kis foltként jelentkezik, hanem függőleges, a teljes képen átmenő csíkként. Ezeket a jelenségeket vagy megpróbáljuk elkerülni, vagy kihasználjuk. Az érdekes színes foltok esetleg vidám hangulatot kölcsönözhetnek a képnek, vagy a  becsillanó fénycsóva a sugárzó fényességet, a csillogást emeli ki.

Egy másik rossz helyről érkező fényjelenség az, amit a vakus képeknél lehet néha felfedezni. Sikerült már néha lefényképeznem a levegőben szálló porszemcséket, amikor rávillantottam a vakuval (persze véletlen), és ezt sajnos észre sem vettem, csak már amikor a kész képeket nézegettük. Beletelt pár napba, mire rájöttem, hogy mi az a fehér folt a fiam fejénél.

Ezt a képet szándékosan bénáztam el annak illusztrálására, hogy milyen bosszantó, ha az egyik legjobb képünket rontjuk el a figyelmetlenséggel, kapkodással. A fényképezőgép hordszíját lógattam az objektív elé. Ezt a hibát csak a távmérős gépekkel szokták elkövetni.

KATTINTS RÁ!

 

 

Ha kinagyítod  ezt a képet, akkor láthatod, hogy miért bosszankodtam. Fényképezéskor láttam, hogy egy kicsit becsillan a nap az objektívba, ezért arrébb fordultam. Sajnos nem eléggé. A kép fölső részén látható foltok ellen már nem tehetek semmit.

KATTINTS RÁ!

 

 

 

@